Praca zdalna i elastyczny grafik. Czy tego chcą pracownicy biurowi?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że gry karciane STS online w tym gry hazardowe za darmo automaty, serwisy streamingowe jak Netflix, Spotify cieszyły się ogromną popularnością. To jednak także okres, w którym wielu z nas przeniosło swoje obowiązki pracownicze z biura do domu. Dziś wydaje się, że praca zdalna i elastyczny grafik to aspekty pracy, na którym zależeć będzie pracownikom biurowym.
Zmiana systemu pracy
Wprowadzona na początku marca 2020 roku w Polsce kwarantanna związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że system i model pracy wielu firm musiał ulec zmianie. Do tej pory w korporacjach praca zdalna nie była zbyt tolerowana bądź dostępna tylko kilka dni w miesiącu. Nagle w momencie pandemii pracownicy biur przenieśli się z siedziby firmy do domowych czterech ścian. Za pomocą komputerów lub laptopów wykonywali bowiem taką samą pracę.
Okazało się, że praca zdalna czy bardziej elastyczny grafik nie tylko nie zaburzyły wykonywania zadań, lecz często przyczyniły się do nawet zwiększonej efektywności pracowników. W związku z tym sporo firm w naszym kraju już teraz zapowiedziało, że wielu pracowników może zostać w domu nawet do końca roku.
Oszczędności dla firm
W obecnych czasach zbudowanie lub wynajęcie biurowca w atrakcyjnym miejscu to dla firm ogromny wydatek. W przypadku wynajmowania powierzchni biurowych w najbardziej pożądanych miejscach koszt za jednego pracownika wynosi nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Jeśli tylko korporacje i mniejsze firmy przestawią się bardziej na pracę zdalną, to tylko na zmniejszeniu powierzchni biurowych mogą zaoszczędzić spore pieniądze. A to tylko jeden z czynników ekonomicznych, gdyż przecież do ogólnych kosztów należy doliczyć również prąd, wodę, gaz, ogrzewanie, miejsca parkingowe. Wydaje się zatem, że przestawienie się na większą ilość pracy zdalnej będzie dla firm najlepszym rozwiązaniem.
Zalety pracy zdalnej
Nie da się ukryć, że już od kilku lat jedną z najbardziej poszukiwanych opcji pracowniczych jest elastyczny harmonogram pracy oraz samo środowisko. Taka praca zdalna wykreowana została przecież przez postęp technologiczny. W teorii jak i często w praktyce jesteśmy w stanie wykonać wszystko na odległość dzięki narzędziom w chmurze, aplikacjom do komunikacji zespołowej i zaawansowanym wideokonferencjom.
Praca zdalna niesie ze sobą wiele plusów. Przede wszystkim zapewniona jest dzięki niej bardziej komfortowa równowaga między pracą a życiem prywatnym. Nie musimy tracić często godzin na dojazdy i powroty z pracy. Wiele osób zauważyło spore oszczędności na opiece nad dziećmi, zmniejszenie konieczności korzystania z urlopu, możliwość wygodnego planowania z większą kontrolą nad harmonogramem. Nie trzeba zatem każdego dnia pracować od 8 do 16.
Badania przeprowadzone niedawno przez New York Times wskazały, że elastyczne planowanie i możliwości pracy z domu odgrywają znaczącą rolę w decyzji pracownika o podjęciu lub odejściu z pracy. W wielu zawodach taka elastyczność stała się integralną częścią pakietu zatrudnienia. Zapewnienie pracownikom swobody ustalania godzin pracy doprowadziło do wzrostu produktywności wielu zespołów. Pracownicy mogą w takiej sytuacji zdecydować, kiedy pracować, na podstawie tego, co im najbardziej odpowiada. Jeśli pracownicy są szczęśliwsi w swoim środowisku pracy, prawdopodobnie będą bardziej zaangażowani, co przekłada się oczywiście na efekty i wyniki pracy.
Wiele młodszych osób ceni sobie również pracę zdalną z tego powodu, iż daje im okazję do podróżowania. Można przecież zabrać laptopa i pracę ze sobą na drugi koniec globu, gdzie wciąż się będzie pracownikiem polskiej czy zagranicznej firmy.