Pomimo że oferta zakładów na stronach większości legalnych bukmacherów obejmuje kilkanaście dyscyplin sportowych, to i tak wiadomo, że większość graczy obstawia piłkę nożną. Ilu jednak z nich wie jak to robić? Jak analizować mecze piłkarskie w ten sposób, aby zwiększyć swoje szanse na zwycięski kupon? Postanowiliśmy to sprawdzić w naszym najnowszym poradniku typera. 

Jak obstawiać piłkę nożną? Skuteczne porady dla graczy
Jak obstawiać piłkę nożną? Skuteczne porady dla graczy

Skuteczna analiza kluczem do sukcesu w zakładach bukmacherskich

Piłka nożna ma to do siebie, że zna się na niej każdy (a przynajmniej większości tak się wydaje). Tego typu postawa znajduje odzwierciedlenie podczas gry u bukmachera, kiedy to spora rzesza mniej doświadczonych typerów obstawia swoje kupony według własnego “widzi mi się” i nie popiera swoich wyborów rzeczową analizą i twardymi danymi. Nie brakuje też takich, którzy szukają czegoś, co przedstawia się w internecie jako skuteczne systemy bukmacherskie. Te tylko w pozoru wydają się być sposobem na to, by ogrywać firmy oferujące zakłady na futbol oraz inne sporty.

Bonusy od legalnych bukmacherów Bonus bez ryzyka 100 PLN (kod promocyjny: BETONLINE) – www.STS.pl
Zakład bez ryzyka 500 PLN (kod promocyjny: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl
200% do 300 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl

Tymczasem jest to doskonała strategia ku temu, aby w błyskawicznym tempie wyzerować swój budżet przeznaczony na grę i być zmuszonym do kolejnego i kolejnego depozytu. Chyba, że… No właśnie, chyba, że gracz pogodzi się z myślą, że nie pozjadał ciągle wszystkich rozumów świata i zdecyduje się posłuchać swoich nieco starszych i bardziej doświadczonych kolegów po fachu. 

Jak analizować mecze piłki nożnej pod kątem stworzenia zwycięskiego kuponu? Poniżej odnajdziecie kilka wskazówek wynikających z naszych wieloletnich doświadczeń w tej kwestii. 

Superbet pakiet dla nowych klientów
Superbet pakiet dla nowych klientów

Jak obstawiać piłkę nożną? Porównaj formę z ostatnich tygodni

Forma obu zespołów i wyniki osiągane w poprzednich tygodniach to znakomite źródło informacji w kontekście obstawienia skutecznego typu na kuponie. Oczywiście nie jest tak, że jeśli jedna z drużyn wygrywała do tej pory mecz za meczem, to na 100% podtrzyma zwycięską passę i można jej dopisać komplet punktów jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. 

Nic takiego nie ma miejsca, jednak bardzo często zespoły będące w dobrej dyspozycji potwierdzają swoją formę i górują nad rywalami, które wpadły w lekki dołek. Wiedza na temat aktualnej dyspozycji to szansa na złapanie wartościowego kursu ze sporym value, gdyż może się okazać, że bukmacher błędnie wytypował faworyta w danym meczu, przez co zakłady na teoretycznego underdoga będą bardziej opłacalne, a przy okazji dadzą sporą szansę powodzenia na kuponie. 

Oto przykładowa tabela porównująca formę kilku klubów piłkarskich z ostatniego czasu:

KlubOstatnie 5 mecze (wygrane-remisy-przegrane)Aktualne miejsce w lidze
Manchester City4-0-11. miejsce
Paris Saint-Germain3-1-12. miejsce
Bayern Monachium3-1-11. miejsce
Liverpool2-1-26. miejsce
Real Madryt3-1-13. miejsce

W tej tabeli przedstawione są informacje na temat formy pięciu klubów z różnych lig piłkarskich w ostatnich 5 meczach. W kolumnie „Ostatnie 5 mecze” przedstawione są wyniki kolejno wygranych, remisów i przegranych. W kolumnie „Aktualne miejsce w lidze” przedstawione jest miejsce, jakie dany klub zajmuje w swojej lidze piłkarskiej w danym momencie. Jak widać, Manchester City i Bayern Monachium zanotowały bardzo dobre wyniki w ostatnim czasie i zajmują pierwsze miejsca w swoich ligach, podczas gdy Liverpool spadł na szóste miejsce.

Tego typu zestawienie może się przydać w sytuacji, gdy szukamy kilku pewniaków w europejskich pucharach albo zależy nam na odszukaniu drużyn, które radzą sobie dobrze w rozgrywkach krajowych. Zdecydowanie częściej typerzy stosują jednak porównywanie H2H, czyli historię bezpośrednich meczów dwóch klubów.

KlubLiczba zwycięstwLiczba remisówLiczba porażekOstatni mecz
Drużyna A8512Drużyna A 1-2 Drużyna B
Drużyna B1258Drużyna B 2-1 Drużyna A

Zerknij na wyniki poprzednich starć bezpośrednich

Nie wyobrażamy sobie typowania jakiegoś meczu bez wiedzy na temat wyników, jakimi kończyła się dana rywalizacja w poprzednich sezonach. Oczywiście, wyników z lat ubiegłych nie sposób przełożyć 1:1 na aktualną formę, gdyż bardzo często po boisku biegali będą zupełnie inni zawodnicy, jednak nie dzieje się tak w każdym przypadku. 

Zdarzają się bowiem rywalizacje, w których regularnie albo pada mnóstwo goli, albo wręcz przeciwnie z boiska wieje nudą, albo pomiędzy obiema ekipami jest sporo złej krwi i takie mecze to gwarancja brutalnej gry z obu stron i sporej liczby kartek. Mając taką wiedzę można lepiej wczuć się w typowanie danego meczu. 

Jak obstawiać piłkę nożną? Sprawdź informacje o kadrze i kontuzjach

Wiedza na temat sytuacji kadrowej w obu drużynach to kolejny spory handicap z perspektywy typera w kontekście stworzenia zwycięskiego kuponu. Piłkarski sezon jest na tyle długi i wyczerpujący, że tylko nieliczni zawodnicy grają w większości meczów w pełnym wymiarze czasowym. 

Zdecydowanie więcej graczy opuszcza sporo spotkań, czy to na skutek odniesionego urazu, czy też z racji pauzy za kartki, czy też decyzją trenera, która ma na celu oszczędzanie sił najlepszych piłkarzy na kluczowe mecze sezonu. Tego typu rotacje mają zatem gigantyczny wpływ na wynik meczu, a co za tym idzie rozstrzygnięcia na kuponie.

Obstawianie piłki nożnej - ankieta wśród typerów
Obstawianie piłki nożnej – ankieta wśród typerów

Wyobraźcie sobie bowiem, że przed meczem dowiadujecie się, że np. reprezentacja Polski wychodzi na mecz z solidnym rywalem bez Lewandowskiego i Glika, gdyż będą oni oszczędzani na kolejne spotkanie. Nadal wytypujecie pewne zwycięstwo Biało-Czerwonych? No właśnie… 

Zobacz jak zachowują się kursy bukmacherskie

Rzut oka na aktualne przeliczniki na dane spotkanie i porównanie ich z kursami otwarcia sprzed kilku tygodni to bardzo cenna informacja w rękach doświadczonego typera. Pozwala ona bowiem przekonać się, jak typują pozostali gracze obstawiający na danym rynku i ocenić, czy nasze typowanie idzie w tym samym kierunku, co przewidywania pozostałych analityków.

Wielu mniej doświadczonych typerów aż podskakuje z radości na widok bardzo atrakcyjnego kursu na zdecydowanego faworyta (przyjmijmy, że będzie to kurs 1.80 na wygraną Barcelony nad Elche u siebie). W głowie gracza powinna wówczas natychmiast zapalić się czerwona lampka, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa coś jest na rzeczy, a tak atrakcyjne kursy nie są dziełem przypadku. 

Scenariuszy może być kilka. Albo trener Barcelony dał odpocząć kilku kluczowym graczom, albo jego ekipę zdziesiątkowała plaga kontuzji, albo kilka dni później czeka ich zdecydowanie bardziej prestiżowe starcie (np. Grand Derbi z Realem) i trudno wierzyć, że mecz z Elche będzie dla nich priorytetem. 

Zmiana kursów bukmacherskich informuje nas o tym, jakie są szanse na dany wynik w zakładach bukmacherskich. Kurs bukmacherski to liczba, która mówi nam, ile możemy wygrać za każde postawione złotówki w zakładzie na dany wynik. Im mniejszy kurs, tym większe prawdopodobieństwo, że taki wynik nastąpi, według bukmachera.

Kursy bukmacherskie są dynamiczne i mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników, takich jak formy drużyn, kontuzje zawodników, zmiany w składach, opinie ekspertów itp. Jeśli na przykład duża liczba ludzi postawi zakład na jedną drużynę, kurs na zwycięstwo tej drużyny może się obniżyć, ponieważ bukmacherzy chcą zminimalizować swoje ryzyko.

Zmiana kursów bukmacherskich może być również sygnałem dla graczy, którzy śledzą rynek zakładów bukmacherskich. Jeśli kurs na dany wynik spada, oznacza to, że wiele osób stawia zakłady na ten wynik i bukmacherzy spodziewają się, że może on się spełnić. Jednakże, to ważne zauważyć, że kursy bukmacherskie nie są gwarancją zwycięstwa, a jedynie przewidywaniem bukmacherów, które opiera się na ich własnych analizach i wynikających z nich ryzykach.

Czas przedmeczowyKurs na zwycięstwo drużyny AKurs na remisKurs na zwycięstwo drużyny B
24 godziny2.503.003.50
2 godziny2.602.903.40
30 minut2.702.803.30
Początek meczu (zakład LIVE)2.802.703.20

Jak widać, kursy zmieniają się w zależności od czasu przedmeczowego. Im bliżej meczu, tym bardziej dokładne informacje na temat formy drużyn, składów i innych czynników wpływających na wynik są dostępne, co skłania bukmacherów do aktualizacji kursów. W przedstawionej tabeli widzimy, że kurs na zwycięstwo drużyny A zwiększył się o 0.30 pomiędzy 24 godzinami a początkiem meczu, podczas gdy kurs na zwycięstwo drużyny B zmniejszył się o 0.30 w tym samym okresie czasu.

Jak obstawiać piłkę nożną? Weź pod uwagę prestiż danych rozgrywek

Mecz meczowi nierówny, dlatego warto zawczasu poznać rangę danego spotkania, dzięki czemu łatwiej będzie można przewidzieć, z jakim zaangażowaniem przystąpią do niego obie ekipy. Nawet w przypadku topowych klubów i zawodników trudno bowiem o 100% mobilizację na każdy mecz.

Mniej prestiżowe spotkania oznaczają zatem nie tylko możliwe roszady w składzie i absencję kluczowych graczy, ale również mniejszy stopień zaangażowania po stronie piłkarzy. Efekt tego jest taki, że nawet zdecydowany faworyt nie radzi sobie czasem na boisku underdoga, co doświadczeni typerzy mogą przewidzieć mając z tyłu głowy mały prestiż meczu, a także posiadając aktualne wiadomości z obu szatni. 

Dla większości klubów piłkarskich najważniejsze są najważniejsze rozgrywki, takie jak liga krajowa czy Liga Mistrzów. Te rozgrywki oferują większy prestiż, nagrody finansowe oraz zapewniają kwalifikacje do kolejnych edycji tych turniejów. Dlatego też, w przypadku mniejszych turniejów lub pucharów, kluby mogą skupić się bardziej na swoich głównych celach i osiągnięciach.

Niektóre kluby mogą nie przykładać większej wagi do mniejszych turniejów z powodu mniejszej nagrody finansowej za wygranie takich rozgrywek, co dla wielu klubów jest ważnym elementem funkcjonowania.

Najbardziej znane, a zarazem mocno prestiżowe, rozgrywki klubowe w piłce nożnej to:

NrLiga / RozgrywkiKrajLiczba drużyn
1Liga Mistrzów UEFAEuropa32
2Liga hiszpańskaHiszpania20
3Premier LeagueAnglia20
4Serie AWłochy20
5BundesligaNiemcy18
6Ligue 1Francja20
7Liga Europy UEFAEuropa48
8La Liga MXMeksyk18
9Primeira LigaPortugalia18
10EredivisieHolandia18

Sprawdź terminarz obu zespołów w najbliższych tygodniach

Nasza kolejna rada to poniekąd uzupełnienie poprzedniej wskazówki. Zabierając się za typowanie jakiegoś meczu warto rzucić okiem na kalendarz obu zespołów w kolejnych tygodniach. Może się bowiem okazać, że któraś z drużyn gra za kilka dni znacznie ważniejsze i bardziej prestiżowe dla siebie spotkanie, dzięki czemu można sądzić, że w najbliższym meczu nie będzie wypruwać sobie żył. 

Przykład? Załóżmy, że gracz chce wytypować pewną wygraną Celticu Glasgow nad totalnym outsiderem ligi szkockiej. W normalnych okolicznościach The Boys z pewnością nie mieliby większych kłopotów ze zgarnięciem kompletu punktów, jednak sytuacja ulega zmianie na wieść o tym, że 3 dni później czeka ich derbowe spotkanie z Rangersami. 

Obstawianie piłki nożnej bez ryzyka w STS
Obstawianie piłki nożnej bez ryzyka w STS

Miejsce rozgrywania meczu ma znaczenie

Co prawda piłka nożna to nie żużel i w przypadku futbolu atut własnego boiska nie daje aż tak gigantycznego handicapu, jednak jest to jakaś przewaga i nie warto jej lekceważyć. Nawet topowe drużyny piłkarskie znacznie lepiej czują się na własnym terenie, niż przed obcą publicznością i zazwyczaj skuteczniej punktują w meczach u siebie. 

Atut własnego boiska szczególnie widoczny jest wówczas, gdy drużyna jedzie na mecz wyjazdowy na tzw. gorący teren, czyli stadion, gdzie publiczność reaguje w sposób wyjątkowo żywiołowy (np. Bałkany, Turcja lub Grecja). Na tego typu stadionach gra się wyjątkowo ciężko i w ich przypadku znakomicie potwierdza się teoria mówiąca o kibicach, jako o 12-stym zawodniku. 

W piłce nożnej istnieją kraje, w których klimat, warunki atmosferyczne, a także styl gry mogą utrudnić przeciwnikom odniesienie zwycięstwa. Oto kilka przykładów:

 • Rosja – W Rosji warunki atmosferyczne mogą być bardzo trudne, szczególnie zimą. Temperatury spadają często poniżej zera, a chłodny wiatr z Syberii może utrudnić grę drużynom przyjezdnym.
 • Turcja – Turcja słynie z gorącego klimatu, zwłaszcza latem, co może utrudnić grę drużynom, które nie są przyzwyczajone do takich warunków. Dodatkowo, tureccy kibice słyną z agresywnych zachowań, co może wpłynąć na grę i koncentrację przeciwników.
 • Brazylia – W Brazylii gra się w gorącym klimacie z dużą wilgotnością powietrza, co może wpłynąć na kondycję i wydajność drużyn przyjezdnych. Dodatkowo, brazylijscy zawodnicy słyną z technicznej gry, która może być trudna do zatrzymania.
 • Argentyna – Podobnie jak w Brazylii, klimat w Argentynie może być gorący i wilgotny, co utrudnia grę drużynom przyjezdnym. Ponadto, argentynscy zawodnicy słyną z bardzo intensywnego stylu gry, co może być trudne do zatrzymania.
 • Szkocja – Szkockie stadiony słyną z bardzo głośnych kibiców, którzy potrafią stworzyć bardzo trudne warunki dla drużyn przyjezdnych. Dodatkowo, wiele szkockich drużyn preferuje bardzo fizyczny styl gry, co może być trudne do przewidzenia przez przeciwników.

Jak obstawiać piłkę nożną? Obserwuj social media

W dzisiejszych czasach jeśli coś nie istnieje w social mediach, to znaczy, że jest kompletnie nieistotne. Media społecznościowe zawładnęły umysłami setek milionów ludzi na całym świecie i nie nam oceniać, czy taki stan rzeczy jest czymś dobrym, czy też złym. Nie mamy natomiast cienia wątpliwości, że to szalenie przydatne narzędzie z perspektywy nas-graczy i kto z niego nie korzysta, ten na własne żądanie odcina się od mnóstwa przydatnych informacji z pierwszej ręki. 

Oficjalne profile poszczególnych graczy, a także całych klubów to nieoceniona pomoc w byciu o krok przed innymi graczami oraz bukmacherem i szansa na złapanie wartościowego kursu na kilka minut przed pozostałymi uczestnikami rynku. 

Olbrzymim atutem social mediów jest bowiem to, że typer ma szansę dowiedzieć się o jakiejś kontuzji lub zmianie w składach na długo przed tym, zanim taka wiadomość pojawi się w newsach informacyjnych lub na portalach branżowych. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że tego typu wiedza może okazać się na wagę złota.

Gdzie obstawiać zakłady na piłkę nożną?

Jeśli zastanawiacie się nad tym, u którego bukmachera warto zarejestrować konto gracza w kontekście skutecznego typowania piłki nożnej, to na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy serwis specjalizuje się bowiem w innym elemencie bukmacherskiej oferty i tylko nieliczni operatorzy z czołowych pozycji każdego rankingu firm z polską licencją potrafią łączyć kilka elementów w swojej ofercie.

Dlatego też nie podamy Wam nazwy jednego, konkretnego bukmachera, u którego warto obstawiać zakłady na piłkę nożną, lecz wymienimy topowych bukmacherów i ich produkty przydatne w kontekście typowania najlepszych lig piłkarskich. 

 • Liczba pokrywanych lig i rozgrywek – jeśli zależy Wam na kursach na niszowe ligi w najdalszych zakątkach świata, to bardzo solidnie prezentuje się piłkarska oferta bukmachera STS. Analitycy firmy wystawiają swoje kursy nie tylko na topowe mecze, ale również sporo niższych lig. 
 • Ilość opcji zakładów na mecz – najszerszy wachlarz zakładów piłkarskich dostępny jest w serwisach Betcris oraz Go+ Bet. Analitycy tych firm wystawiają ponad 500 opcji kursowych na mecz, a zatem jest w czym wybierać. 
 • Najwyższe kursy na topowe ligi piłkarskie – oczywiście marża nie jest czymś stałym i niezmiennym, natomiast w trakcie naszych testów bardzo solidnie prezentowały się kursy od bukmachera Etoto z marżą na poziomie ok. 3%. 
 • Solidne zakłady na żywo – jeśli to właśnie typowanie meczów LIVE jest Waszą specjalnością, to koniecznie powinniście przetestować ofertę bukmacherów STS oraz Fortuna. Obie firmy gwarantują kursy na żywo na mnóstwo rozgrywek, a do dyspozycji graczy są meczowe statystyki oraz setki transmisji w livestreamach tygodniowo. 
 • Najwyższy cashback bonus – zdecydowanie najwięcej środków za przegrany kupon można odzyskać u bukmachera Superbet. Tyle tylko, że firma nie zwraca stawki za pierwszy przegrany kupon po rejestracji, lecz za wszystkie środki utracone w pierwszym tygodniu, a maksymalny cashback od Superbet to aż 3500 PLN. 
 • Najlepsze promocje piłkarskie dla stałych graczy – jeśli zależy Wam również na bonusach okolicznościowych w późniejszym okresie, to sporo do zaoferowania ma bukmacher Betfan. Jeśli akurat rozgrywany będzie jakiś szlagierowy mecz lub turniej, to na stronie tego serwisu niemalże na 100% dostępny będzie jakiś specjalny bonus dedykowany pod to wydarzenie. 
 • Najlepsze zakłady piłkarskie w aplikacji mobilnej – jeśli większość swoich kuponów piłkarskich obstawiacie na smartfonie, to na polskim rynku nie ma lepszej aplikacji mobilnej, niż oprogramowanie od Etoto. Apka działa bardzo szybko, doskonale sprawdza się podczas typowania zakładów w sekcji LIVE, a gra na niej to prawdziwa przyjemność. 

Jak obstawiać piłkę nożną? Podsumowanie

5 kroków, by dobrze obstawiać piłkę nożną
5 kroków, by dobrze obstawiać piłkę nożną

Obstawianie piłki nożnej to jedna z najpopularniejszych form zakładów sportowych na całym świecie. Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, co przekłada się na szeroki wybór rozgrywek i meczów do obstawienia. Przedstawiamy 5 kroków do dobrego obstawiania piłkarskich pojedynków.

KrokOpis
1Wybierz legalnego bukmachera
2Zapoznaj się z zasadami i ofertą zakładów
3Analizuj statystyki i wyniki drużyn
4Postaw zakład
5Kontroluj swoje wydatki

Krok 1: Wybierz legalnego bukmachera

Przed rozpoczęciem obstawiania piłki nożnej, należy upewnić się, że wybrany bukmacher jest legalny i ma licencję na prowadzenie zakładów sportowych. Bukmacherzy zazwyczaj oferują szeroką gamę piłkarskich rozgrywek, od lokalnych lig aż po największe turnieje międzynarodowe.

Popularne obecnie marki wśród graczy to:

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Krok 2: Zapoznaj się z zasadami i ofertą zakładów

Przed obstawianiem warto dokładnie zapoznać się z zasadami i ofertą zakładów. Bukmacherzy oferują różne rodzaje zakładów, takie jak zakłady przedmeczowe, zakłady na żywo, zakłady systemowe i wiele innych. Warto wybierać zakłady, które pasują do Twojego poziomu doświadczenia i umiejętności, a także do Twojego budżetu.

Krok 3: Analizuj statystyki i wyniki drużyn

Analiza statystyk i wyników drużyn jest kluczowa przy obstawianiu piłki nożnej. Przed postawieniem zakładu warto sprawdzić aktualną formę drużyn, ich wyniki w ostatnich meczach oraz składy i kontuzje piłkarzy. Warto również sprawdzić historię spotkań między drużynami oraz średnią ilość strzelonych bramek.

Krok 4: Postaw zakład

Po dokładnej analizie można postawić zakład. Bukmacherzy oferują różne opcje obstawiania, takie jak wygrana jednej z drużyn, remis, liczba goli, liczba kartek, rzucający monetą i wiele innych. Warto wybierać zakłady, które pasują do Twojego poziomu doświadczenia i umiejętności, a także do Twojego budżetu.

Krok 5: Kontroluj swoje wydatki

Obstawianie piłki nożnej może być emocjonujące, ale należy pamiętać o kontroli swoich wydatków. Ważne jest, aby obstawiać tylko kwoty, które możesz sobie pozwolić, aby uniknąć finansowych kłopotów. Bukmacherzy internetowi zazwyczaj oferują narzędzia do kontrolowania wydatków, takie jak limity depozytów, limity zakładów i czasowe wykluczenie.

5 / 5. Ocen: 55

Poprzedni artykułJak wybrać bukmachera internetowego?
Następny artykułLegalne firmy bukmacherskie – TOP 5 najlepszych
Legalny poker online w Betgames STS. Obstawianie gier karcianych jak poker online, bakarat czy wojna. Darmowy bonus bez wpłaty własnej w STS z kodem promocyjnym "BETONLINE".